Da je umetnost svima dostupna i da hendikep ne mora nužno značiti životno ograničavajući faktor, podsećamo se danas 29. aprila, kada se obeležava Međunarodni dan igre!
Marina Blažić, Ana Jovčić i Esma Hadžić tri su čarobne devojke koje žive sa hendikepom i koje su još 2015. godine osvojile srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu u modernom plesu, u kategoriji osoba sa invaliditetom.
Marina Blažić ima jedinstvenu asimetriju lica i tela, Ana Jovčić je slepa, dok Esma Hadžić ne čuje. Uprkos tome što su njihovi hendikepi različiti i takvi da biste pomislili da je takmičenje u plesu za njih nedostižno- nije! One su zajednički pokazale hip-hop ples i publiku u Poljskoj ostavili bez daha.
Esma, koja je od 9. godine potpuno slepa, objasnila je da muziku oseća kroz vibracije u celom telu i da pleše skoro od kada zna za sebe. Njihova zajednička poruka za decu sa hendikepom je da slobodno istražuju svoje talente i da smelo idu ka njima. Podjednako je snažna i njihova poruka populaciji bez hendikepa, kojom traže da ih ne posmatraju očima, već srcem.
Ples u kolicima
Kao relativno mlad paraolimpisjki sport, ples u kolicima u sebi objedinjuje elemente umetnosti i sporta, što ga čini veoma atraktivnim široj publici. Iako iz porodice paraolimpijskih sportova, još uvek nije ušao u program paraolimpisjkih igara.
Njegovo prvo međunarodno takmičenje održano je u Švedskoj još 1977. godine, i izvodi se u kategoriji parova, gde je bar jedan od učesnika korisnik kolica. Dozvoljena je upotreba i kolica na električni pogon, a takmičari se nadmeću u standardnim, latino i fomracijskim plesovima.
Iako ovaj sport u Srbiji još uvek nije u potpunosti zaživeo, postoji nada da će se to promeniti kada ga uvrste u deo programa Paraolimipijskih igara. Pa ipak, u Beogradu se do sada dva puta održalo međunarodno takmičenje u sportskom plesu za osobe sa invaliditetom pod nazivom Ples u kolicima tokom 2014. i 2015. godine. Cilj takmičenja nije bio samo upoznavanje šire publike sa ovim sportom već prevashodno da se osobama sa hendikepom omogući brža rehabilitacija, uspešnija socijalizacija i integracija u različite oblasti društvenog života.
Snježana Jolić bila je jedina domaća predstavnica na ovom takmičenju. Nadamo se da će se što više mladih ljudi sa i bez hendikepa upoznati sa ovim sportom i poželeti da u njemu uzme aktivno učešće.
Spoj umetnosti i sporta sjajan je način da se samorealizujemo, produbimo društvene kontakte i izrazimo ono najdragocenije što u sebi nosimo.